Nazdrowieiurode.pl

Zadbaj o swoje zdrowie i urodę z naszym portalem

Choroby układu pokarmowego Jelito grube Zdrowie

Rak jelita grubego – rozpoznanie oraz objawy nowotworu

Rak jelita grubego to choroba bardzo podstępna, której nie da się w żaden sposób kontrolować. W obrębie jednej z części jelita grubego, którą może być kątnica, wstępnica, poprzecznica, zstępnica bądź odbytnica, mogą zacząć rozwijać się komórki nowotworowe.

W zależności od postaci choroby oraz stopnia jej nasilenia różni się stosowane względem pacjentów leczenie. Rak ten jest chorobą mężczyzn – kobiety chorują na nią zdecydowanie rzadziej. Do tego występuje raczej u ludzi starszych i jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce. Co gorsza, z powodu zmieniających się nawyków żywieniowych (czyli jedzenie w pośpiechu bądź spożywanie produktów o wysokim stopniu przetworzenia) coraz więcej osób zaczyna chorować na raka jelita grubego.

Rak jelita grubego - przyczyny, objawy i rozpoznanie nowotworu. Fotografia: www.medicalnewstoday.com.
Rak jelita grubego – przyczyny, objawy i rozpoznanie nowotworu. Fotografia: www.medicalnewstoday.com.

Rak jelita grubego – przyczyny i czynniki ryzyka

Przyjrzyjmy się teraz czynnikom ryzyka – czyli tym, co najbardziej predestynuje ludzi do tego, by zachorować:

  • jeżeli w twojej rodzinie wystąpiła ta choroba – strzeż się. Jest to bardzo zły znak, świadczący o tym, że powinieneś jak najszybciej zainteresować się swoim zdrowiem. Szczególnie narażone są te osoby, w których rodzinach członkowie walczyli z chorobą Leśniowskiego-Crohna, a także chorowali na wrzodziejące zapalenie jelita grubego.
  • palenie papierosów i nadwaga – takie osoby zdecydowanie należą do grupy ryzyka. Jeżeli dodatkowo stwierdzono polipy jelita grubego bądź już wcześniej byliśmy leczeni z powodu podobnych schorzeń, ryzyko zachorowania na nowotwór jelita grubego jeszcze wzrasta.
Warto przejrzeć:  Woda mineralna a woda naturalna: właściwości i korzyści dla organizmu

Objawy raka jelita grubego przez długi czas mogą pozostać niezauważone. Zaniepokoić nas powinno m.in. krwawienie z odbytu i obecność krwi w stolcu, anemia oraz zmiana jego kształtu, utrata wagi, osłabienie, zaparcia i bóle w dolnej części brzucha.

W większości przypadków nie jest jasne, co konkretnie powoduje raka jelita grubego. Lekarze wiedzą, że nowotwór jelita grubego występuje wtedy, gdy zdrowe komórki w okrężnicy mutują.

Zdrowe komórki rosną i dzielą się w sposób uporządkowany, aby utrzymać organizm w normalnym funkcjonowaniu. Lecz kiedy komórka jest uszkodzona, komórki dalej kontynuują podział. Te komórki nowotworowe mogą zaatakować i zniszczyć zdrową tkankę znajdującą się w pobliżu, jak również przemieszczać się w inne miejsca w organizmie.

Polipy jelita grubego alarmem

W początkowym stadium raka jelita grubego najczęściej występują grudki komórek przedrakowych (polipów) na wewnętrznej wyściółce okrężnicy. Polipy mogą pojawić w kształcie grzybka, płaskie lub wbudowanie w ścianie okrężnicy. Wczesne usuwanie polipów może zapobiec rakowi jelita grubego.

Odziedziczone mutacje genów zwiększają ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Dziedziczne mutacje genowe, które zwiększają ryzyko raka okrężnicy, mogą być przekazywane przez rodziny, jednak dzieje się to w zdecydowanie mniejszej części przypadków. Odziedziczone mutacje genów mogą natomiast zwiększyć indywidualne ryzyko zachorowania na raka jelita grubego.

Warto przejrzeć:  Przewlekłe zapalenie wątroby - co jest jego przyczyną? Jak rozpoznać objawy i jak leczyć?

Najczęstsze objawy raka jelita grubego

Rak jelita grubego u różnych osób objawia się w sposób odmienny. Niektórzy nie są obciążeni ryzykiem genetycznym i chorują sporadycznie, inni zaś – mają to niemalże wypisane w genach. Choroba jest po prostu następstwem wady, która już była rozpoznawana w danej rodzinie. W zależności od tego, jakie masz już teraz objawy, takiego możesz spodziewać się raka. Co należy do objawów raka jelita grubego?

  • przede wszystkim – regularne i powtarzające się krwawienie z odbytnicy,
  • krew w stolcu,
  • przyjrzyj się trybowi wypróżnień – niepokojące powinno być dla Ciebie naprzemienne występowanie zaparć oraz biegunek,
  • jeżeli stolec stale zmienia swoje kształty i rozmiary, często zdarzają się również bóle oraz skurcze brzucha,
  • frustrację może budzić daremne parcie na stolec. Sytuacja wygląda w ten sposób, że często w ciągu dnia chory ma potrzebę oddania stolca, jednakże nie jest w stanie tego zrobić,
  • z powodu ciągłego krwawienia z odbytnicy u chorego może nawet wykształcić się anemia.
  • w przypadku raka w stopniu zaawansowanym pojawia się osłabienie, człowiek traci apetyt oraz kilogramy (nawet te niezbędne), a także pojawia się u niego znaczna niedokrwistość.

Diagnostyka nowotworu

Rak jelita grubego może być szybko rozpoznany – ważne są jednak regularne badania, przy których można szybko zauważyć, że coś jest nie tak. Obecnie dostępna jest mnogość różnych metod badawczych, o których przeprowadzeniu jednak decyduje lekarz. Czasem stosuje się tak zwane badania przesiewowe – czyli przeprowadza się je pośród osób zdrowych po to, by ewentualną obecność nowotworu wykryć jak najszybciej.

Warto przejrzeć:  Zapalenie błony śluzowej żołądka - co jest ich przyczyną? Czym się objawiają?

Jakie badania umożliwiają wstępne rozpoznanie?

  • przede wszystkim badanie palcem przez kiszkę stolcową. Polega ona na wprowadzeniu przez lekarza palca w dolną część odbytnicy i sprawdzeniu, czy w tej części nie pojawiły się żadne zmiany w postaci guzów,
  • badanie antygenu karcynoembrionalnego we krwi – jest to jedno z typowych badań krwi, podczas których sprawdza się, czy znajdują się w niej markery nowotworowe ,
  • badanie krwi utajonej w stolcu – sprawdza się w nim, czy w stolcu jest jeszcze dodatkowa krew, której nie widać gołym okiem. Tutaj jednak bardzo ważne jest ścisłe przestrzeganie odgórnie określonych procedur. Na całe szczęście obecnie badanie jest na tyle czułe, że nie trzeba przestrzegać specjalnej diety przed jego przeprowadzeniem,
  • rektoskopia – do odbytu wprowadza się przyrząd optyczny po to, by uwidocznić 25 cm ostatniego odcinka jelita grubego. Nie jest to bolesne, natomiast konieczne jest specjalne przygotowanie jelita po to, by oczyścić go z ewentualnych resztek stolca.

OPINIE - 3

  1. Uważam, że bardzo ważne jest określenie swoich predyspozycji do wystąpienia raka jelita grubego. Prosty sposób można znaleźć na monogen life. Stwierdzenie podwyższonego ryzyka umożliwia wprowadzenie odpowiedniej profilaktyki, czyli zwiększonej częstotliwości badań, zmian w diecie czy trybie życia. Ponadto stałe monitorowanie zdrowia pozwala na wykrycie ewentualnych zmian na bardzo wczesnym etapie, kiedy mamy ogromne szanse na wyleczenie. Pozdrawiam.

  2. Szczerze powiedziawszy, to objawy przy raku jelita grubego są bardzo groźne i nie warto tego bagatelizować. Jest to dolegliwość poważna i trzeba na nią uważać i jeżeli jakiekolwiek rzeczy na to wskazują, to udać się do specjalisty. Pozdrawiam!

  3. U mnie jakiś czas temu podejrzewano, że mam rak gruczołowy jelita grubego i powiem szczerze, że to nie jest przyjemna rzecz. Sprawy z jelitami i brzuchem są bardzo ciężkie, dlatego polecam szybką diagnozę, która jest dla nas bardzo korzystna.

Zostaw opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *