Przyczyny i objawy oraz sposoby na biegunkę. Co robić w przypadku rozwolnienia?
Biegunka jest nie tylko przykrą dolegliwością, ale często podstawowym znakiem, że z organizmem dzieje się coś złego. Może przecież oznaczać nie tylko niewydolność pokarmową, niestrawność, ale także nerwicę, gorączkę, odwodnienie i wiele innych chorób. To ważny objaw, którego nie można pomijać i lekceważyć.
Długotrwała biegunka może doprowadzić do wyniszczenia organizmu. Jest szczególnie niebezpieczna u małych dzieci.
Objawy i przyczyny biegunki
Definicja biegunki (rozwolnienia) to stolec wodnisty, oddawany częściej niż 4 razy na dobę. Nierzadko objawy towarzyszące to intensywne bóle brzucha, nudności i wymioty. Wśród najczęstszych przyczyn biegunki należy wymienić:
- zakażenie w jelitach – to najczęściej wirusy zakaźne, pojawiające się w okresie wzmożonych zachorowań, przenoszone drogą kropelkową; mogą to być również bakterie – bardzo popularną, obecną w miejsca o podwyższonym ryzyku jest pałeczka salmonelli; toksyny np. gronkowcowa, którą możemy zarazić się w upały jedząc źle przechowywaną masę lodową;
- antybiotykoterapia – długotrwałe bądź intensywne zażywanie antybiotyków doprowadza do zaburzenia naturalnej bariery bakteryjnej w jelitach, a to z kolei prowadzi do ich niewłaściwej pracy; antybiotyki prowadzą niekiedy do namnażania określonego rodzaju bakterii, która wpływa na zakażenia toksyczne w jelitach;
- alergia pokarmowa, bądź uczulenie na leki – wodnisty stolec może być oznaką nietolerancji na pewne pokarmy, bądź leki. Warto obserwować zachowania swojego organizmu, czy organizmu dziecka po danym posiłku. Niekiedy takie obserwacje doprowadzą nas do czynnika, wpływającego nie tylko na biegunkę, ale także na osłabienie dziecka, apatię, nudności, czy bóle brzucha.
Rodzaje biegunek
Wyróżnia się dwa rodzaje biegunek, w przypadku których stosuje się określone rodzaje terapii:
- ostra biegunka – spowodowana najczęściej wirusem występującym w przewodzie pokarmowym, jej przebieg jest bardzo intensywny, ale krótkotrwały. Najistotniejszym postępowaniem jest niedopuszczenie do odwodnienia,
- przewlekła biegunka – spowodowana inną przyczyną niż wirus, może doprowadzić do znacznego wyjałowienia organizmu, awitaminozy i poważnych niedoborów.
Biegunka ostra mija samoistnie, o ile nie dochodzi do znacznego odwodnienia (np. pacjent zwraca lub wydala każdy płyn). Taka sytuacja, trwająca nawet 2 dni może doprowadzić do groźnego dla życia i zdrowia stanu. Być może niezbędnym będzie nawadnianie drogą dożylną. Oprócz wody, osobie chorej należy podawać niezbędne minerały – sód i potas w postaci tabletek do rozpuszczania.
Biegunka przewlekła powinna budzić poważny niepokój, kiedy:
- w odchodach odnajdujemy ślady krwi lub śluzu, niestrawiony pokarm, pasożyty;
- wraz z biegunką występują silne wymioty, uniemożliwiające napojenie pacjenta;
- bardzo szybka i stała utrata wagi mimo zwiększonej ilości spożywanych kalorii.
Objawy biegunki mogą stanowić informację o rozwijaniu się poważniejszych stanów chorobowych, takich jak zakażenia, zespół jelita drażliwego, zapalenie trzustki lub nawet rak okrężnicy.
Domowe leczenie biegunki
Domowymi sposobami na rozwolnienie są lekarstwa dostępne w aptece bez recepty. Bazują na naturalnych, biochemicznych procesach. Najpopularniejszy niegdyś węgiel, mimo że wciąż stosowany, zastępują złożone kompleksy, zawierające nie tylko substancje pomagające zmniejszyć wodnistość stolca, ale również wpływające na wyrównanie gospodarki elektrolitycznej, wzmocnienie organizmu i umożliwienie normalnego funkcjonowania.
Gdy biegunka nie ustąpi
Jeśli biegunka nie ustępuje po dwóch tygodniach, to mamy do czynienia z przewlekłą biegunką. Aby ustalić jej przyczynę, lekarz będzie chciał dokładnie wiedzieć, jakie są jej objawy i dokładną historię choroby. Ważne jest podanie możliwie jak najbardziej szczegółowych informacji:
- jak długo mamy rozwolnienie,
- czy dolegliwość jest ciągła, czy też pojawia się i zanika,
- kontrolujmy produkty spożywcze, po których nastąpiło nasilenie lub osłabienie objawów,
- kolor i zawartość stolca – czy jest tłusty, wodnisty albo czy zauważyliśmy krew w stolcu,
- czy w rodzinie ktoś miał lub ma do czynienia z przewlekłą biegunką,
- ostatnie podróże i spożywana żywność,
- jakie leki były przyjmowane.