Moda na aplikowanie sobie tatuaży w różnych rejonach naszego ciała trwa już od ładnych paru lat. Na zadbanym oraz odpowiednio pielęgnowanym ciele tatuaż wygląda w wielu przypadkach jako atrakcyjny dodatek, jednakże należy mieć na względzie fakt, iż utrzymuje się on do końca życia.
Jak usunąć tatuaż?
Usuwanie tatuażu jest zabiegiem inwazyjnym o chirurgicznym podłożu. Sposób aplikowania odpowiednich substancji pod skórę powinien być wykonywany przez należycie do tego celu przeszkoloną osobę, przy użyciu dedykowanych do tego celu przyrządów. Substancje barwiące są wstrzykiwane, sam barwnik zaś otaczany jest przez naturalnie wytwarzającą się torebkę, stanowiącą znakomitą ochronę przed aplikowanymi z zewnątrz nieznanymi organizmowi substancjami. Włóknista torebka jest zatem odpowiedzialna za długie utrzymywanie się tatuażu, przez co jego efekt jest tak długotrwały.
Chcąc jednak pozbyć się naszej dekoracji musimy udać się do odpowiedniego gabinetu kosmetycznego bądź też salonu urody. Wśród znanych metod usuwania tatuażu są elektrokoagulacja, krioterapia oraz metoda laserowa.
Obecnie stosowane lasery to zaawansowane urządzenia, które przystosowane są do usuwania innego niż czarny barwnika. W odróżnieniu od starszych modeli nowoczesne lasery nie pozostawiają jasnych zarysów usuniętego tatuażu. Rozdrabnianie barwnika laserem jest poprzedzone niszczeniem osłaniającej go tkanki włóknistej. Dzięki procesowi rozdrobnienia macierzyste komórki organizmu potrafią sobie poradzić z barwnikiem i usunąć jego pojedyncze struktury identyfikując je jako ciało obce.
Metoda laserowa i chirurgiczne usuwanie tatuażu
Cena pojedynczego zabiegu uzależniona jest w dużej mierze od cennika danego zakładu kosmetycznego lub salonu urody. Istotny jest również rozmiar samego tatuażu oraz z ilu barwników jest wykonany. Szacuje się, że przy obecnych standardach rynkowych za usuwanie tatuażu należy zapłacić przynajmniej kilkaset zł, czasami koszt pojedynczego zabiegu osiąga również barierę 1000 zł. Niekiedy zdarza się, że ze względu na głębokość tatuażu niezbędne jest zastosowanie kilku zabiegów, a przerwa pomiędzy cyklami musi wynosić przynajmniej kilka tygodni.
Jednym z najbardziej zaawansowanych laserów jest laser neodymowo yagowy, który przeznaczony jest do usuwania tatuażu wykonanego z barwników o odcieniach czerwieni oraz różu, a jego zadaniem jest uszkadzanie naczyń krwionośnych. W przypadku ciemnych barwników stosuje się laser rubinowy o mniej inwazyjnej charakterystyce, nienaruszający naczyń krwionośnych.
W przypadku gdy metoda laserowa nie zdała egzaminu, stosowane jest chirurgiczne usuwanie tatuażu poprzez wycięcie odpowiedniej struktury. Metoda ta stosowana jest również przy usuwaniu niewielkich rysunków. Po tym zabiegu może pozostać jednak blizna znacznie bardziej widoczna niż w przypadku zastosowania lasera.